Postanowiłeś zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B? Zastanawiasz się jak będą wyglądały zajęcia? Choć ośrodków szkoleń przyszłych kierowców jest całe mnóstwo to program nauczania oraz cel jest jeden i taki sam – głównym zadaniem instruktorów oraz wykładowców jest przygotowanie kursanta do zostania profesjonalnym i odpowiedzialnym kierowcą. Jak wygląda to w praktyce? O tym opowiemy Ci już za chwile, pokażemy także na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Jesteś gotowy? W takim razie zaczynamy!
Jak wybrać odpowiednią szkołę jazdy?
Marzysz o własnym samochodzie chociaż nadal nie masz prawa jazdy? Zanim zaczniesz wybierać konkretną markę i model, pierwszym krokiem jaki powinieneś poczynić w tym kierunku jest wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia przyszłych kierowców. Na co zwrócić uwagę?
W dzisiejszych czasach w każdym większym mieście znajduje się od kilku do kilkunastu szkół jazdy – wśród nich są te lepsze i gorsze. Jeżeli chcesz jak podjąć jak najtrafniejszą decyzję zachęcamy Cię do skorzystania z porównywarki internetowej. Sprawdź, który z ośrodków może pochwalić się najlepszymi osiągnięciami, wykwalifikowanymi instruktorami oraz pozytywnymi opiniami pozostałych kursantów. Dowiedz się jaki jest procent, sukcesywnego zaliczenia egzaminów za pierwszym podejściem.
Oprócz tego zastanów się nad modelem samochodu na jakim chciałbyś się uczyć prowadzić – czy będzie to auto z automatyczną skrzynią biegów czy może jednak z tradycyjną. Jeżeli chodzi o cenę kursu na prawo jazdy kategorii B to ta waha się w granicach 1200-1500 zł. Teraz kiedy już wiesz jak wybrać szkołę jazdy to za chwilę pokażemy Ci jak wyglądają same szkolenia przyszłych kierowców.
Kurs na prawo jazdy „w skrócie”
Jak już zapewne wiesz, cały kurs prawa jazdy składa się z dwóch części – zajęć teoretycznych oraz zajęć praktycznych. Jego zwieńczeniem jest przystąpienie do egzaminów państwowych, które również składają się z egzaminu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego – uzyskanie pozytywnego wyniku w obydwu przypadkach jest gwarancją otrzymania dokumentu prawa jazdy.
Może zaczniemy od początku, udając się do konkretnego ośrodka w celu zapisania na kurs powinieneś mieć przy sobie dowód osobisty a także gotówkę, większość placówek umożliwia spłatę szkolenia w kilku dogodnych ratach. Następnie każdy z kursantów musi wykonać badania lekarskie, które wykażą brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
Na zajęciach teoretycznych kursanci zdobywają wiedzę z zakresu przepisów drogowych, umiejętności prawidłowego zachowania się na drodze, budowy i obsługi pojazdu oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia praktyczne to konkretna ilość godzin spędzona na uczeniu się prowadzenia samochodu pod czujnym okiem instruktora. Na początku jazdy odbywać będą się na placu manewrowym dopiero potem ruszysz w miasto ale spokojnie nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo, samochody przeznaczone do szkoleń kierowców są odpowiednio przystosowane – po stronie pasażera znajduje się dodatkowa para hamulców, tak by w razie konieczności instruktor mógł szybciej zareagować.
Kiedy wszystkie zajęcia będą już za Tobą, to teraz pozostaje tylko czekać na egzaminy państwowe.