Sprężyny skrętne – najważniejsze informacje przed zakupem

0
2232

Sprężyny skrętne to specjalistyczne elementy stosowane w różnego typu pojazdach i urządzeniach. Znajdziemy je w liniach produkcyjnych, pojazdach osobowych i ciężarowych, a także licznych innych maszynach. Ich najważniejszym i głównym zadaniem jest wytwarzanie tak zwanego momentu obrotowego. Ponadto, bywają wykorzystywane do pełnienia innych funkcji. Ponieważ od jakości zastosowanych sprężyn skrętnych zależeć będzie funkcjonowanie całego urządzenia, podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy jak kupować sprężyny skrętne, by uniknąć nieudanego zakupu.

Sprężyny skrętne – funkcje i przeznaczenie

Sprężyny skrętne mogą pełnić kilka różnych funkcji, niezależnie od rodzaju urządzeń, w których znalazły one zastosowanie. Do najważniejszych należy wytwarzanie momentu obrotowego – czyli siły mierzonej w jednostkach nazywanych niutonometrami (Nm). Od wartości tej siły zależeć będzie między innymi sprawne wykonywanie pracy oraz dynamika całości urządzenia. W przypadku pojazdów samochodowych – ma ona olbrzymi wpływ na ich możliwości transportowe.

Drugą istotną funkcją, którą pełnią sprężyny skrętne, jest gromadzenie energii skrętnej. Mówiąc wprost, jest to energia mechaniczna przechowywana dzięki właściwościom skrętnym sprężyny, która obraca się wokół swej osi.

Najważniejsze parametry sprężyn skrętnych

Wybierając sprężyny skrętne, warto zwrócić uwagę na ich najważniejsze parametry. Do nich należy między innymi materiał, z którego sprężyny zostały wykonane. Stosuje się przede wszystkim specjalne stopy metali, które mają zagwarantować ich dużą wytrzymałość na oddziaływanie sił fizycznych. Szczególnie warto sięgać po stal nierdzewną lub kwasoodporną. Sprężyny wykonane z tej ostatniej są wykorzystywane przede wszystkim w urządzeniach przemysłowych, których części narażone są na kontakt z substancjami żrącymi.

Kolejnym istotnym parametrem są rozmiary danej sprężyny. Zaliczyć tu należy średnicę drutu, z którego sprężyna została wykonana, średnicę wewnętrzną oraz zewnętrzną, długość korpusu oraz długość ramion.

Kąt maksymalny to współczynnik określający dopuszczalny stopień obrotu sprężyny skrętnej. Wyrażany jest w stopniach, a tolerancja (poziom odchylenia) dla tego parametru wynosi +/- nawet 15 stopni.

Każda sprężyna skrętna ma też przewidziany zakres siły, który może na nią oddziaływać. Wartość ta dotyczy oddziaływań mierzonych na samym końcu ramion.

Gdzie kupować sprężyny skrętne?

Wśród przedsiębiorstw specjalizujących się w dostarczaniu sprężyn skrętnych, szczególnie warta jest polecenia oferta Eibach. To wielopokoleniowe przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji i dystrybucji części stosowanych w różnych gałęziach przemysłu – a zwłaszcza motoryzacji. Oprócz sprężyn skrętnych, w ofercie Eibach znajdują się także inne rodzaje sprężyn (naciskowe, naciągowe, precyzyjne, a także sprężyny dla samochodów sportowych, wyścigowych i motocykli), zawieszenia, dystanse poszerzające i liczne inne. Z oferty Eibach korzystają zarówno prywatni odbiorcy, jak i warsztaty samochodowe i stacje napraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here