Ponieważ lakier sam w sobie nie stanowi 100% ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych w postaci soli czy wody w celu zabezpieczenia karoserii lub innych elementów samochodu stosuje się powłoki ceramiczne.
W jakim celu stosuje się powłoki ceramiczne?
Jak już wspomniano wcześniej powłoki ceramiczne stosuje się w celu uszczelnienia lakieru. Należą one do grupy najtrwalszych zabezpieczeń powierzchniowych. Powłoki ceramiczne przyczyniają się nie tylko do ochrony przed zewnętrznymi czynnikami środowiska, ale również stanowią barierę dla brudu. Ich nałożenie na lakier pozwala także na ułatwienie procesów związanych z myciem samochodu. Powłoki ceramiczne zabezpieczają przed negatywnym wpływem detergentów stosowanych do czyszczenia lakieru. Nie ochronią jednak jego warstwy przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami.
Powłoki ceramiczne stosowane do ochrony lakieru składają się z dwóch warstw. Pierwsza z nich ma za zadanie protekcję, druga natomiast spełnia funkcję wygładzającą. Obie warstwy powłoki ceramicznej można stosować niezależnie. Jeżeli jednak zależy nam na uszczelnieniu warstwy lakieru zaleca się użycie obu.
Nakładanie powłoki ceramicznej
Przed zastosowaniem powłoki ceramicznej zaleca się staranne umycie i odtłuszczenie powierzchni lakieru na którą będzie ona stosowana. W celu osiągnięcia zamierzonego efektu należy wypolerować lakier, aby usunąć wszelkie uszkodzenia mechaniczne w postaci rys. Po nałożeniu powłoki ceramicznej należy odczekać około godziny aby całkowicie stwardniała. Zastosowana ochrona lakieru wystarcza na okres około 2 lat.