Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kosztowne mogą być opony zimowe do samochodu. Niestety z ich kupnem trzeba się pogodzić, ponieważ są niezbędnym elementem wyposażenia każdego auta, który dba o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jednak warto pamiętać o tym, że istnieją sposoby na wydłużenie żywotności opon, dzięki czemu nie trzeba będzie wymieniać ich co sezon. To spora oszczędność, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?
Każde opony zużywają się w czasie jazdy. Ściera się ich bieżnik, a guma traci swoje cenne właściwości. Przez to po kilku sezonach konieczne jest wymienienie ogumienia na nowe takie jak https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14. Wybierając opony zimowe trzeba pamiętać o tym, by były one dopasowane do samochodu i zaleceń jego producenta.
Wielu kierowców zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon letnich na zimowe. Nie można zrobić tego za wcześnie, ponieważ opony zimowe nie radzą sobie w wysokich temperaturach. Jazda na nich w temperaturach poniżej czterech stopni Celsjusza może negatywnie wpływać na ich tempo zużycia.
W jakich warunkach trzeba przechowywać opony zimowe?
Po sezonie zimowym opony takie jak https://noweopony.pl/opony/zimowe powinny być przechowywane w prawidłowych warunkach. Bardzo ważne jest to, by trzymać je w miejscach, gdzie nie ma dostępu do promieni słonecznych. Światło słoneczne padające na ogumienie może doprowadzić do szybszego zniszczenia oraz tworzenia się odkształceń. Nie można również zapomnieć o tym, że powinny być one trzymane z dala od wilgoci oraz lakierów, farb, olejów praz rozpuszczalników. Jeśli dojdzie do kontaktu gumy z takimi preparatami dojść do jej zniszczenia. Kilka razy podczas sezonu letniego trzeba przekręcać opony zimowe, by nie powstały na nich odkształcenia.
Czy po sezonie trzeba umyć i zakonserwować opony zimowe?
Zanim jednak schowasz opony zimowe pamiętaj o tym, by dokładnie je umyć. Na drogach w czasie zimowego sezonu często znajduje się sól, która ma za zadanie rozpuszczać śnieg i lód. Osiada ona na oponach, przez co pozostawiona na gumie przez kilka miesięcy może doprowadzić do licznych uszkodzeń. Lepiej dokładnie oczyścić i przesuszyć opony.
Pamiętając o tych kilku ważnych zasadach można zadbać o to, by opony zimowe były optymalnie przygotowane do pracy i nie traciły swoich właściwości. Dzięki temu można skutecznie przedłużyć ich żywotność.