Monitoring GPS pojazdów jest stosowany dosyć powszechny z uwagi na korzyści, które z niego płyną. A czy Ty masz już lokalizator GPS zamontowany w swoim pojeździe? Może właśnie rozważasz jaki moduł będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb? W poniższym artykule skupimy się na tym, co wziąć pod uwagę wybierając urządzenie dla swojego pojazdu. Zapraszamy do lektury!
Po pierwsze – czego oczekuję od lokalizatora GPS?
Przeszukując Internet w poszukiwaniu idealnego lokalizatora GPS można natknąć się na wiele różnych urządzeń z jeszcze bardziej zróżnicowanymi opcjami. Pierwsze więc o czym musisz pomyśleć to „do czego potrzebuję modułu GPS?”. Odpowiedzi może być mnóstwo, warto wiec skorzystać z poniższej checklisty najpopularniejszych funkcjonalności:
- Monitoring bieżącej i przeszłej lokalizacji
- Monitoring paliwa
- Zabezpieczenie na wypadek kradzieży pojazdu
- Optymalizacja jazdy zgodnie z zasadami ecodriving
- Zarządzanie flotą – elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdu
- Kontrola pojazdu podczas postoju
- Zdalne rozliczanie za płatne odcinki dróg krajowych i autostrad (e-Toll)
- Zdalna obsługa, najlepiej za pomocą urządzenia przenośnego
Oczywiście funkcjonalności monitoringu GPS jest dużo więcej, jednak to właśnie powyższe są najczęstszymi powodami instalacji urządzania w pojeździe.
Po drugie – jaki sposób instalacji będzie najlepszy?
Różne sposoby instalacji definiują to, jakie dane będzie zbierał lokalizator. Wiąże się to także z mniejszym lub większym nakładem kosztów i sił. Wśród modułów GPS wyróżniamy kilka głównych typów:
- Montowane do szyny CAN – dzięki dostępowi do informacji zbieranych przez magistralę CAN samochód ma bardzo duży zakres monitoringu GPS. Informacje spływające ze wszystkich czujników dają pogląd na takie parametry jak poziom paliwa, obroty i gwałtowne manewry podczas jazdy, temperatura, włączone światła, zapięte pasy i wiele więcej. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja w szynie CAN jest dosyć inwazyjna i zazwyczaj nie da się jej przeprowadzić samodzielnie (chyba że posiadasz odpowiednią wiedzę z zakresu mechaniki).
- Montowane w gnieździe diagnostycznym OBD – dużym plusem tego rodzaju lokalizatorów GPS jest łatwość montażu – wystarczy włożyć je do gniazda diagnostycznego umieszczonego zazwyczaj pod kierownicą i można zacząć korzystać. Wiąże się to także z zerowym kosztem instalacji. Jeśli jednak chcesz użyć GPS jako zabezpieczenia antykradzieżowego – uważaj! Pierwsze co zrobi złodziej po wejściu do pojazdu to sprawdzenie czy gniazdo diagnostyczne jest puste. Ostrożność trzeba zachować także podczas wizyty u mechanika – może się zdarzyć, że w pośpiechu zapomni włożyć moduł z powrotem na swoje miejsce.
- Moduły montowane na akumulatorze – choć jest to ingerencja w pojazd, to montaż takiego lokalizatora jest zazwyczaj prosty i można wykonać go samodzielnie. Jeśli jednak nie rozumiesz którejś części instrukcji, lepiej zostawić to profesjonaliście. Choć ten rodzaj modułu pobiera energię z akumulatora, zazwyczaj jest wyposażony w zabezpieczenie, które nie pozwoli go rozładować. W tym wypadku dużym plusem jest niemożność szybkiego odkrycia gdzie jest lokalizator – zaglądanie pod maskę nie jest tak domyślne jak sprawdzenie gniazda OBD. Dodatkowo, ten typ modułu GPS można zazwyczaj poszerzyć o dodatkowe opcje, np. odcięcie rozrusznika.
Po trzecie – ile będzie kosztował monitoring GPS?
Dlaczego koszty są ostatnim punktem? Dlatego, że po ustaleniu swoich oczekiwań względem monitoringu GPS możesz realnie oszacować ile chcesz przeznaczyć na niego pieniędzy. Wbrew pozorom abonament za usługi związane z GPS nie jest drogi – jego cena w zależności od wybranych usług potrafi wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Natomiast największe koszty ponosi się na samym początku – jest to cena lokalizatora oraz instalacji (o ile nie można jej przeprowadzić samodzielnie).
Jeśli więc wiesz już jakie są Twoje oczekiwania względem monitoringu GPS, jaki sposób instalacji będzie najbardziej odpowiedni oraz ile pieniędzy chcesz zainwestować nie ma się co dłużej zastanawiać, tylko pora wybrać lokalizator GPS do swojego pojazdu!