Osoby, które planują zapisać się na kurs prawa jazdy, biorą pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim własną dyspozycyjność czasową. Często więc szkoły jazdy oblegane są w sezonie wakacyjnym i urlopowym. Latem chętniej robimy też prawko ze względu na dłuższy dzień i dobre warunki drogowe. Nie ma bowiem ani lodu, ani roztopionego śniegu. Nie oznacza to jednak, że sezon zimowy jest w szkołach nauki jazdy sezonem martwym. Jest wiele zalet kursów zimową porą, które warto rozważyć w trakcie poszukiwania dobrego terminu na rozpoczęcie nauki jazdy.
Jeśli chcemy zrobić prawo jazdy i mieć pewność, że kurs będzie na najlepszym poziomie, często decydujemy się na najlepsze szkoły w danym mieście. W sezonie letnim są one bardzo oblegane, dlatego często trzeba sporo czasu poczekać, aż w ogóle będzie można rozpocząć kurs. Wielu kursantów w tym samym czasie to także problem z umawianiem się na jazdy. Nie brakuje sytuacji, gdy instruktor na zatłoczonym kursie ma czas raz czy dwa w tygodniu. W takim tempie zrobienie pełnego kursu może zająć wiele miesięcy. Tymczasem w sezonie zimowym jest zdecydowanie łatwiej zapisać się zarówno na kurs, jak i później na egzamin. Zimą dużo mniej osób robi prawo jazdy, a co za tym idzie, instruktorzy mają pod opieką mniej kursantów i łatwiej jest umawiać się na jazdy. Co więcej, także w ośrodkach egzaminacyjnych jest mniej tłoczno z sezonie zimowym. Terminy egzaminów nie są więc odległe. Można praktycznie od razu po zakończeniu kursu udać się na państwowe potwierdzenie naszych umiejętności praktycznych i teoretycznych. To dobra opcja dla osób, które obawiają się, że jeśli minie dłuższy czas od końca nauki do egzaminu, mogą mieć większe problemy z jego pozytywnym zaliczeniem.
Nauka w trudnych warunkach
Zimą dużo mniej kursantów decyduje się na naukę jazdy między innymi ze względu na trudne warunki drogowe. Tymczasem to, co przez niektórych jest postrzegane za wadę, dla innych może być zaletą. Osoby, które uczą się i zdają egzaminy w sezonie letnim, często już posiadając prawo jazdy mają problemy z poruszaniem się w sezonie zimowym, gdy szybko robi się ciemno, często pada, a warunki drogowe odbiegają od ideału. Zdarza się i tak, że osoby, które uczyły się jeździć latem, zimą mają spore obawy, aby siadać za kierownicą. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób, które uczą się jeździć w sezonie zimowym. Przede wszystkim, w trakcie kilku tygodni jazd mają możliwość oswojenia się z różnymi warunkami na drodze, zarówno w trakcie suchej jezdni, jak i oblodzonej, w trakcie deszczu lub roztapiającego się śniegu. Kiepskie warunki drogowe mogą być też naszym sprzymierzeńcem w trakcie egzaminu. Gdy na ulicach miasta leży śnieg lub są silne opady deszczu, inni uczestnicy ruchu drogowego jeżdżą zdecydowanie bardziej ostrożnie. Na drodze jest więc mniej nieprzewidzianych czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, które dla osoby właśnie zdającej egzamin mogą być dodatkowo stresujące. Jeśli nauczymy się jeździć i zdamy egzamin zimową porą, możemy mieć pewność, że poradzimy sobie praktycznie w każdych warunkach drogowych.
Im gorsze warunki, tym lepsza koncentracja
Gdy mamy jazdy lub zdajemy egzamin zimową porą, jesteśmy też zdecydowanie bardziej skupieni. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę z trudnych warunków pogodowych oraz mniejszej przyczepności kół. Wolniej i ostrożniej jeździmy także po to, aby nie ochlapać przechodniów. Spokojna jazda zwiększa naszą koncentrację i sprawia, że o wiele dokładniej wykonujemy niektóre manewry. Sprzymierzeńcem może być również zalegający śnieg, zwłaszcza w trakcie parkowania na wyznaczonych miejscach. Nie widać wtedy bowiem linii ograniczających na parkingach. Aby pozytywnie zaliczyć parkowanie, wystarczy że zmieścimy się pomiędzy dwoma samochodami i będziemy mogli bez problemu otworzyć drzwi i wysiąść. Egzaminator nie będzie miał bowiem za bardzo możliwości, aby sprawdzić, czy zmieściliśmy się na konkretnym miejscu parkingowym.
Zanim się zapiszesz na kurs nauki jazdy
Kurs prawa jazdy to poważna i, nie ma co ukrywać, także kosztowna decyzja. Warto więc spędzić nieco czasu na znalezienie szkoły, która w stu procentach będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Jeśli interesuje nas nauka jazdy Warszawa, wybór będziemy mieć naprawdę spory. Robienie prawa jazdy w stolicy pozwala również na oswojenie się z trudnymi warunkami drogowymi, ogromną ilością samochodów, staniem w korkach oraz wszelkimi manewrami, które są wymagane nie tylko na egzaminie, ale również później w trakcie codziennego poruszania się po mieście. W ofercie szkół jazdy możemy znaleźć ogromny wybór kursów, zarówno standardowe, jak i weekendowe czy przyspieszone. W niektórych szkołach świetnie funkcjonuje także e-learning, czyli możliwość zaliczenia kursu teoretycznego w formie online. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, a jednocześnie nie mają możliwości chodzenia na standardowy, tradycyjny kurs. Na https://qmobil.pl/kursy-weekendowe/ znajdziemy ciekawą ofertę kursów zwykłych i weekendowych, dzięki którym szybko i bezproblemowo zaliczymy zajęcia teoretyczne i będziemy mogli skupić się na praktycznej nauce jazdy.
Sprawdź opinie o danej szkole
Jeśli masz już na oku konkretną szkołę jazdy, zapewne przejrzałeś ofertę wielu szkół w swoim mieście czy regionie. Wybierając konkretną szkołę warto zwracać uwagę na wiele różnych kwestii, nigdy jednak nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną kursu. Wiele osób szuka najtańszej możliwej szkoły, a nie bierze pod uwagę, że niskie ceny mogą pociągać za sobą niską jakość nauczania bądź kiepskie samochody. O wiele lepszym kryterium wyboru konkretnej szkoły jazdy jest wysoki poziom nauczania, równie wysoka zdawalność, a także opinie kursantów, którzy już w danej szkole się uczyli. Upewnijmy się więc, że dobre opinie o danej szkole nie są jedynie zabiegiem promocyjnym i reklamowym, a faktycznie odzwierciedlają poziom zadowolenia osób, które dzięki konkretnemu kursowi zdały egzamin na prawo jazdy bezproblemowo.