Akcyza od samochodu

Zakup nowego lub używanego auta z poza granic Polski wiąże się z opłaceniem tzw. akcyzy od samochodu. Opłata jest obowiązkowa a nie uiszczenie jej w wyznaczonym do tego terminie grozi nałożeniem wysokiej kary pieniężnej przez Urząd Celno-Skarbowy.
Chcesz wiedzieć jak wysoką akcyzę będziesz musiał zapłacić? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem, podpowiemy Ci na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyliczania opłaty podatkowej oraz jakie dokumenty będą Ci potrzebne w celu złożenia specjalnej deklaracji. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do dalszej części artykułu!

W jakich wypadkach należy odprowadzić akcyzę od samochodu?

Jesteśmy przekonani, że planując zakup auta z zagranicy nawet przez myśl Ci nie przeszła kwestia odprowadzenia akcyzy. Spokojnie nie jesteś sam, większość kierowców a zwłaszcza tych niedoświadczonych jest nieświadoma tego, że należy zapłacić do Urzędu Celno-Skarbowego odpowiednią kwotę podatku.
Akcyza obowiązuje nie tylko w sytuacji kiedy to sprowadzasz auto z zagranicy, opłata obejmuje także te osoby, które chcą sprzedać na terenie Polski niezarejestrowany jeszcze pojazd.

Więcej o samej akcyzie mówi artykuł 100 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym z dnia szóstego grudnia z roku 2008.
Jego treść informuje o tym, że podatkiem akcyzowym objęty jest:
– import samochodu nowego lub używanego z poza granic Polski;
– sprzedaż samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terenie Polski;
– nabycie wewnątrzwspólnotowego samochodu.

Ile wynosi podatek akcyzowy?

Chcesz wiedzieć jak wysoki będzie Twój podatek akcyzowy? Jakie czynniki mają na to wpływ? Zaczniemy od tego, że o wysokości akcyzy decydują Urzędy Celne oraz Urzędy Skarbowe, kierując się m.in. kryteriami takimi jak:
– marka samochodu;
– model samochodu;
– rok produkcji samochodu;
– pojemność;
– moc.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:
– 3,1 proc. wartości zakupionego pojazdu, w przypadku samochodów wyposażonych w silnik o pojemności do 2.0 l;
– 18,6 proc. wartości zakupionego pojazdu, w przypadku samochodów wyposażonych w silnik o pojemności powyżej 2.0 l;

Akcyza od samochodu
Ile dni na zapłacenie akcyzy?

Każdy kierowca, który zobowiązany jest do odprowadzenia podatku akcyzowego musi w wypełnić specjalną deklarację AKC-U, do której dołączyć trzeba kopię umowy kupna-sprzedaży auta, kopię karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego, wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy a także potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego. Zebrane dokumenty należy złożyć w terminie 14 dni od zakupu auta w wyznaczonym urzędzie.
W momencie kiedy odpowiedni Urząd Celno-Skarbowy ustali wysokość podatku akcyzowego, to od tej chwili masz 30 dni na jego opłacenie w przeciwnym razie narażasz się na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z karą finansową.
W sytuacji kiedy jeden pojazd ma dwóch właścicieli (prawo współwłasności), to każdy z nich zobowiązany jest do złożenia deklaracji AKC-U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here